Alpská střediska, která ocení hlavně dobří lyžaři

27.09.2013 13:04
Patříte mezi lyžaře, kteří jsou na sjezdovce, hned jak se otevřou lanovky? Máte rádi sportovní jízdu a lyžujete celý den? Podívejte se do naší fotogalerie, která střediska v Alpách vás uspokojí. V zimním speciálu ihned.cz/zima, najdete další tipy na nejlepší lyžařská střediska v Evropě.
Tignes. Tignes je spolu s Val d´Isere považováno za jeden z nejlepších lyžařských areálů světa nejen kvůli 300 km propojených sjezdovek, sněhově spolehlivé nadmořské výšce s převahou severních svahů a dvěma ledovci, ale i proto, že nespočet královských freeridových terénů je dostupných pomocí lanovek a vleků s minimem výšlapů.
Velmi oblíbená černá, ale nepravidelně upravovaná trať vede od fotogenického skalního "okna" Augille Percée. Po odvráceném svahu klesá pustým údolím trať La Sache -- s převýšením 1200 m a často obřími boulemi. Nejobávanější pasáž přitom čeká až v její spodní polovině, ústící do Tignes Les Brevieres pod přehradou.
Engelberg. Hora Titlis se vzpíná jako mrakodrap do tří tisíc metrů nad letoviskem Engelberg. Její vrcholek pokrývá ledovec a skýtá velkolepý výhled. Sjízdné převýšení dosahuje až dvou tisíc metrů a zahrnuje ledovcový i skalní terén, stejně jako lesy a louky.
Na své si přijde jak sjezdovkový lyžař, tak freerider. Velmi impozantní je sjezd z vrcholu po ledovci plném trhlin a séraků přímo pod trasou lanovky, nejdelší sjezdy volným terénem (Laub, Galtiberg) pak vedou až do údolí -- vždy je nutný doprovod zkušeného místního instruktora.
Les 2 Alpes. Jeden z francouzských lyžařských gigantů s 220 km sjezdovek nepůsobí na první pohled příliš rozsáhle -- většina sjezdovek se soustředí podél jediné osy lanovek mířící z ubytovacího resortu v 1650 m n. m. na ledovec do výše 3500 m n. m. Obří neforemný masiv je zbrázděn mnoha terénními záhyby, což spolu s ohromujícím převýšením až 2000 m tvoří freeridový poklad.
Pro náruživé sportovní lyžaře holdující upraveným sjezdovkám je zážitkem sjezd z nejvýše položeného bodu Dome de la Lauze do nejníže položené vsi Mont de Lans, odkud vede zpět do střediska sedačková lanovka -- překoná se převýšení více než 2000 m. Nejsportovnější pasáž sjezdu se nachází těsně nad střediskem.
Arlberg. Mekka rakouského freeridingu vděčí za svou atraktivitu jednak tvaru a rozloze masivu Arlbergu a jednak neobyčejné pravděpodobnosti prašanových orgií. Oblast Arlbergu je na špici rakouské statistiky, co se týče ročního úhrnu sněhu -- například Warth, ležící na dohled slavného Lechu, přikryje v průměru 11 metrů sněhu za rok.
Nejvyšší metou je sjezd z vrcholu Valluga, kam mohou s lyžemi vyjet pouze lyžaři doprovázení instruktorem. Jedna z tras, na něž nezapomenete, vede z vrcholu do Zürsu. Trasa, začínající extrémně náročnou pasáží a následným traverzem, klesá po odvráceném svahu směrem k údolí Pazieltal. Po překonání nejtěžšího úseku přichází nekonečná (obvykle) prašanová jízda.
Saalbach. Nejlepší líhní černých sjezdovek jsou severní svahy. Z vrcholu Schattberg Ost nad Saalbachem se řítí impozantní Nordabfahrt -- po mírném začátku přichází strmý a poměrně úzký hang a po plochém středním úseku kolem mezistanice druhá dlouhá, nepřerušovaná a strmá pasáž. Z vrcholu Zwölferkogel nad obcí Lengau pak klesá legendární černá Zwölferkogel-Nordabfahrt -- zpočátku spíš středně strmá, poté se střídavě propadá a traverzuje a nejstrmější hang čeká až na dojezdu do údolí.
Saalbach-Hinterglemm. Do lyžařských letovisek Saalbach a Hinterglemm stékají sjezdovky jak ze severních, tak z jižních svahů a spolu se sousedním Leogangem jejich celková délka dosahuje 200 km.
Kronplatz. Kronplatz je znám jako ideální hora pro rekreační i nejnáročnější lyžaře. Milovníci poctivých černých sjezdovek by rozhodně neměli minout zdejších černou "pětku" -- na sjezd všech pěti tratí, rozmístěných po celém areálu, vystačí jeden den. Nejdelší černé tratě míří z vrcholu Kronplatzu na severní úpatí hory směrem k Brunecku -- pětikilometrová trať Sylvester má členitější průběh s více zatáčkami a je tak akorát široká, takže zážitek z jízdy v nejstrmějších úsecích je velmi intenzivní. Sousední trať Hernegg, rovněž pět kilometrů dlouhá, je přímější, zato výrazně širší, a tedy pocitově ne tak strmá. Její střední pasáž je jen "červená", zato poslední třetina tratě se s několika navazujícími hangy propadá skutečně ostře.
 

Zimní boty, sportovní obuv a značkové oblečení HI-TEC.

Snowboard, kiteboard, snowboardy a kity.

Agentura PPC MAX - SEO optimalizace a PPC reklama

Kvalitní snowboard shop!

Sportovní outlet, výprodej, slevy oblečení.

Wakeboard, snowboard a kiteboard.

Dovolená a ubytování Chorvatsko.