Cestovky ohlašují zdražování. Nejvíce rostou ceny zájezdů last minute

22.11.2013 15:44

Nejen prodejci elektra, automobilů a potravin, ale také cestovní kanceláře hlásí, že kvůli operacím ČNB s kurzem přijde zdražení. Asociace českých cestovních kanceláří a agentur tvrdí, že zájezdy typu last minute v průměru zdraží až o 1000 korun na 13 tisíc. Ceny dovolených koupených s předstihem však zůstanou.
Asociace na základě informací z tuzemských cestovních kanceláří předpokládá zdražení o zhruba 10 procent. "Vlivem zvýšení kurzu koruny vůči euru očekávají cestovní kanceláře navýšení průměrné ceny dokonce až ke 13 tisícům korun," uvedla mluvčí asociace Kateřina Petříčková. Ceny zájezdů na poslední chvíli letos zřejmě přesáhly hranici 12 tisíc korun na osobu, odhadla asociace. Cen zájezdů nakupovaných s předstihem, takzvaných "first minute" se to však nedotkne.

Chystané zdražení potvrdila CK Fischer. "Předpokládáme, že v období last minute zájezdů, kdy bude víc záležet na aktuálních kurzech, které budou velmi pravděpodobně horší než ty aktuální, tak by mohlo dojít ke zdražení o 5 až 10 procent. Zdražení se netýká období předprodejů," řekl iDNES.cz mluvčí Jan Osúch.
Česká národní banka 7. listopadu po 11 letech spustila intervence k oslabení koruny, které mají zřejmě až do roku 2015 držet euro na úrovni 27 korun. Před zdražováním od té doby varovaly některé zájmové skupiny a firmy, které dovážejí nebo nakupují v cizích měnách. Zdražit tak mohou i potraviny, auta nebo elektronika.
Tuzemské cestovní kanceláře většinu svých zájezdů nakupují právě v eurech, které po zásahu ČNB zdražilo zhruba o 1,40 koruny a nyní se pohybuje kolem 27,25 Kč. Přesto ohlášené předpokládané zdražení zájezdů o 10 procent nelze přičítat jen vyšší ceně eura, kurz koruny se totiž propadl jen o 5,4 procenta.
Rozdíl vysvětluje AČCKA tvrzením, že kalkulace cen zájezdů se sestavují už dříve a podle jiného kurzu. "Katalogy se tisknou s předstihem a kalkulace se dělají třeba v létě," říká Petříčková. I v létě však podle dat společnosti Patria Finance stálo euro nejméně 25,57 Kč, a to by odpovídalo zdražení o 6,5 procenta.

Zdroj: https://ekonomika.idnes.cz/zajezdy-last-minute-zdrazi-dff-/ekonomika.aspx?c=A131122_125143_ekonomika_fih

Zimní boty, sportovní obuv a značkové oblečení HI-TEC.

Snowboard, kiteboard, snowboardy a kity.

Agentura PPC MAX - SEO optimalizace a PPC reklama

Kvalitní snowboard shop!

Sportovní outlet, výprodej, slevy oblečení.

Wakeboard, snowboard a kiteboard.

Dovolená a ubytování Chorvatsko.