Cestovní kanceláře čekají uklidnění a zájezdy na Ukrajinu neruší, lidí se ale hlásí méně

11.03.2014 09:46

Pěkná příroda a terén vhodný pro cyklisty. Na Ukrajinu i na Krym se každý rok vydávají čeští turisté na letní dovolenou, letos bude ale zájem kvůli nepokojům zřejmě slabší. Agentury nicméně zájezdy prozatím neruší, vyčkávají a dál výlety nabízejí.
Cestovní kanceláře stále lákají turisty na poznání hlavního města Ukrajiny Kyjeva nebo na rozmanitou přírodu poloostrova Krym. Zájezdy prozatím neruší a čekají do léta.
Procházku po kyjevských náměstích slibuje i cestovní agentura Invia. Odjezd prvního zájezdu je naplánován už na 7. května. A měnit se zatím nebude.
"Poznávací zájezdy do západní Ukrajiny nemají klienti důvod rušit, je to mimo současné dění," vysvětlil marketingový manažer agentury Michal Tůma. A podobně jsou na tom i další.
Server IHNED.cz oslovil několik cestovních kanceláří, které zájezdy do oblasti, kde se poslední týdny sužovaly časté nepokoje, pořádají. Většina z nich stále vyčkává a říká, že do léta se může ještě leccos stát. Zájem o cesty je ale nižší.
Například cestovní kancelář Eso Travel nabídla poznávají zájezd na Ukrajinu loni poprvé, teď se ale na první červnový zájezd nikdo nepřihlásil. „Těžko říct, zda nebyl zájem o zájezd jako takový, nebo zda to již bylo pod vlivem medializovaných událostí konce minulého roku,“ řekl Hynek Špinar, marketingový ředitel kanceláře. Zájezd na září ale pořád vypsaný je. O jeho osudu se rozhodne podle Špinara až přibližně měsíc před odletem podle počtu přihlášených lidí.
Potvrzuje to i Hana Dekojová z CK Mundo. „Občas někdo zavolá a zeptá se, ale je pravdou, že nám spíše připadá, že se lidi na zájezd jednoduše nepřihlásí a vyberou si jiné, klidnější místo,“ řekla.
Zároveň ale dodala, že kapacita zájezdů se plní většinou až před létem a je tedy ještě čas. Na Krym vozí každý rok přibližně 40 lidí, letos je naplánován na druhou polovinu srpna. „Protože se náš zájezd uskuteční až za dlouho, tak v současné chvíli vyčkáváme, jak situace dopadne,“ dodala.

Varování ministerstva je stále aktuální

Prozatím až do dovolání platí také varování Ministerstva zahraničních věcí před cestami do východní částí země. „Situace je velmi nepřehledná, není v našich silách odhadnout, co bude zítra, natož v květnu,“ uvedla mluvčí ministerstva Johana Grohová. Záležet teď podle ní bude především na referendu a následných reakcích na něj. „Nyní se tam nedá ani pořádně dostat, problémy mají i pozorovatelé OBSE a novináři,“ dodala.
Na Ukrajinu už není vízová povinnost a řada turistů se do země vydává na vlastní pěst, takže není možné zjistit, kolik Čechů ji v loňském roce navštívilo.
Už nyní se ale mnozí z nich obracejí na cestovní kanceláře a ptají se na podrobnosti. Podle Michala Šindeláře z cestovní kanceláře Nomád i někteří z nich zvažují, že zájezd zruší. Sami o tom ale neuvažují, protože je podle něj stále dost času.

Někde otevřeli i další termín

„Dotazy jsme měli jen dva, přímo k zájezdu na Krym, ohledně toho, zda jim vrátíme peníze, kdyby se musel zájezd zrušit,“ komentoval situaci Jan Haruda z cestovní kanceláře Kudrna s tím, že peníze by vrátili. Do podzimu, kdy se zájezd koná, je ale podle něj ještě dost času na rozhodnutí. “Náš průvodce na Krymu průběžně monitoruje situaci ve spolupráci s českým zastupitelským úřadem, takže kdyby situace bezpečná nebyla, zájezd by se neuskutečnil,“ dodal Haruda. Jeden zájezd už kancelář zcela vyprodala a otevřela i druhý termín.
Cestovní kancelář Alpina na Krym ani do Kyjeva nejezdí, zájezd na Zakarpatskou Rus ale tři lidé v zimě právě kvůli nepokojům lyžování zrušili. Lidé se podle Veroniky Zahradníkové z kanceláře stále na situaci ptají. „My jim odpovídáme, že v dané oblasti se podle našich informací nic neděje, je velmi vzdálená od krizových míst,“ uvedla Zahradníková. Každý rok za lyžováním, cyklistikou nebo turistikou na Zakarpatskou Ukrajinu dopraví na pět set lidí.

Zdroj: https://zpravy.ihned.cz/cesko/c1-61824020-cestovni-kancelare-cekaji-uklidneni-a-zajezdy-na-ukrajinu-nerusi-lidi-se-ale-hlasi-mene

Zimní boty, sportovní obuv a značkové oblečení HI-TEC.

Snowboard, kiteboard, snowboardy a kity.

Agentura PPC MAX - SEO optimalizace a PPC reklama

Kvalitní snowboard shop!

Sportovní outlet, výprodej, slevy oblečení.

Wakeboard, snowboard a kiteboard.

Dovolená a ubytování Chorvatsko.