Cyklista nevytočil zatáčku sjezdovky na Medvědíně, zřítil se do rokle

14.08.2014 14:01
Devatenáctiletý cyklista se těžce zranil při sjíždění modré sjezdovky ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších. Zřejmě mu selhaly brzdy. Zřítil se z šestimetrového srázu do horské rokle a letěl pro něj vrtulník.
Vážný úraz se stal ve středu kolem půl jedné odpoledne. Cyklista, kterému bude v pátek devatenáct let, sjížděl na horském kole sjezdovku na Medvědíně v oblasti Vodárenské cesty směrem z Horních Míseček do Bedřichova.
Ta se v létě běžně používá jako cesta nebo cyklistická stezka, ale podle Horské služby může být nebezpečná pro neopatrné cyklisty.
Mladíkovi zřejmě selhaly brzdy, v zatáčce nedokázal zahnout a vlétl do lesa. Vzápětí se pak zřítil z asi šestimetrového srázu do horské rokle.
 

K nehodě se nachomýtl anesteziolog

K zraněnému mladíkovi se po pádu naštěstí náhodně dostal lékař anesteziolog. Svědci nehody zastavili kolemjdoucího hajného a ten zavolal Horskou službu.
„Kdyby cyklistu neviděli, mohlo to pro něj být osudné. Jel totiž sám, asi bez mobilního telefonu, a pokud by se snažil z rokliny křičet o pomoc, zřejmě by jej nikdo neslyšel,“ řekl zástupce náčelníka Horské služby Krkonoše Pavel Jirsa.
K nehodě hned vyrazili dva záchranáři Horské služby, jeden na terénní čtyřkolce, druhý v terénním automobilu s potřebným zdravotnickým vybavením. Dál pomáhal i anesteziolog.
Zjistili, že cyklista utrpěl poranění hlavy, hrudníku a pánve, měli podezření i na poranění páteře. Přivolaný vrtulník byl na místě během patnácti minut.
Posádka vrtulníku pak na místo spustila lékaře a záchranáře, a protože terén nebyl vhodný k přistání, poodlétla jinam.
 

Do nemocnice se mladík dostal při vědomí

Letečtí záchranáři podali cyklistovi léky a infuze a zafixovali ho ve vakuové matraci. Tým lidí vytáhl zraněného v nosítkách na cestu pomocí navijáku a spolu s posádkou ho po opětovném příletu vytáhli na laně do vrtulníku.
Vrtulník přepravil muže do traumacentra ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové. Předali ho ve vážném stavu při vědomí.
„Zasahující lékař mimo četné pohmožděniny a odřeniny vyslovil také podezření na vnitřní krvácení a možné poranění páteře,“ popsal mluvčí krajských zdravotnických záchranářů Ivo Novák.
Mladík zřejmě sjížděl cestu bez přilby. „Alespoň jsme ji nikde nenašli. I jeho kolo nebylo zrovna v takovém technickém stavu, aby si mohl dovolit takto náročné sjezdy," řekl Pavel Jirsa.
Horská služba připomíná, že bezpečnostní přilba je nutností, pokud se lidé na kolech vydávají do hor. „Je naprostým hazardem vydávat se do zdejšího náročného terénu na kole, které není v dobrém stavu a hrozí jeho porucha během jízdy,“ varoval Pavel Jirsa.
 

Zimní boty, sportovní obuv a značkové oblečení HI-TEC.

Snowboard, kiteboard, snowboardy a kity.

Agentura PPC MAX - SEO optimalizace a PPC reklama

Kvalitní snowboard shop!

Sportovní outlet, výprodej, slevy oblečení.

Wakeboard, snowboard a kiteboard.

Dovolená a ubytování Chorvatsko.