Dostupný luxus: Na vlastní byt u moře dosáhne nejméně 100 tisíc českých rodin

28.06.2015 20:09
Mít nemovitost v zahraničí už není nedosažitelný luxus.
Dům nebo apartmán u moře či v Alpách vlastní podle odhadů realitních kanceláří až stovka tisíc Čechů, píše týdeník Ekonom.
Nejoblíbenějšími zeměmi jsou Chorvatsko, Rakousko a Španělsko.
To, že si byt nebo dům u moře může dovolit jen málokdo, už neplatí. Realitní krize stlačila ceny nemovitostí v některých zemích na historicky nízkou úroveň. Možnost koupit si nemovitost v zahraničí se tak otevřela nejen menším podnikatelům, ale i domácnostem, které mají naspořeno několik milionů korun.
Podle odhadů realitních kanceláří vlastní dům či apartmán v některém ze zahraničních letovisek desítky tisíc Čechů. Jiné odhady, které zahrnují i nákupy "na vlastní pěst", hovoří dokonce o více než stovce tisíc.
Na letní či zimní sídlo může podle realitek dosáhnout každý, kdo má dostatek peněz na pořízení bytu v Praze nebo exkluzivnějších lokalitách České republiky.
"Nejedná se o záležitost jen pro horních deset tisíc, dle mého odhadu si nemovitost v zahraničí může dovolit nejméně sto tisíc českých rodin, jen si to ještě neuvědomily," říká jednatel realitní kanceláře Alexandria Real Martin Pinl.
A není zase tak daleko od pravdy. Podle zjištění týdeníku Ekonom se dá malý apartmán například v Bulharsku pořídit v přepočtu už za půl milionu korun. Při troše štěstí je možné najít malý apartmán v Chorvatsku už za 1,6 milionu korun.
"S rodinou rádi lyžujeme, proto jsem se zajímal o nějakou pěknou horskou chalupu v Krkonoších. Když jsem si porovnal ceny, zjistil jsem, že s financemi, které máme k dispozici, dosáhneme i na Alpy," říká nejmenovaný majitel malé pražské stavební firmy. Nyní tak několikrát za zimu jezdí se svojí rodinou do vlastního "bytu" v rakouském Zell am See nedaleko lyžařského střediska Kaprun. V rakouských Alpách pak začínají ceny apartmánů v přepočtu na 1,9 milionu korun.
Většina těchto obchodů probíhá v hotovosti. Pokud by ale zájemce o zahraniční nemovitost chtěl využít financování od tuzemských bank, musí počítat s tím, že je potřeba ručit jinou nemovitostí ležící na území ČR. 
Největší zájem mezi Čechy je o domy a apartmány v Chorvatsku, druhou nejoblíbenější lokalitou je Rakousko, třetí pak Španělsko.
"Hodně populární je kombinace občasného letního sídla s investičním záměrem, kde chtějí naši klienti být pár týdnů v roce a ve zbylých měsících nemovitost pronajímat," říká majitel realitní kanceláře Rellox Jan Rejcha. Podle něj se řada apartmánových domů v zahraničí už staví za účelem následného pronájmu.
"S kupní smlouvou tedy rovnou podepisujete i smlouvu s tour operátorem, který se postará o následný pronájem nemovitosti i o její údržbu," dodává. Tento systém dobře funguje třeba v Rakousku nebo Francii, naopak v Chorvatsku je takováto možnost minimální. Výnosy z pronájmu se pohybují okolo čtyř procent, například v Rakousku je to ale i sedm procent.
V každé zemi musí samozřejmě kupující postupovat podle tamních zákonů a předpisů, stejně tak se liší i výše poplatků za služby či zprostředkování následného pronájmu.
 

Zimní boty, sportovní obuv a značkové oblečení HI-TEC.

Snowboard, kiteboard, snowboardy a kity.

Agentura PPC MAX - SEO optimalizace a PPC reklama

Kvalitní snowboard shop!

Sportovní outlet, výprodej, slevy oblečení.

Wakeboard, snowboard a kiteboard.

Dovolená a ubytování Chorvatsko.