Evropské velehory se potýkají s lavinami, jinde řádí bouře

27.12.2013 20:53

V části rakouských Alp hrozí kvůli hustému sněžení vysoké nebezpečí sesuvů lavin, na severu Itálie, ve Francii a ve Švýcarsku si v pátek laviny vyžádaly nejméně dvě oběti. Přívaly sněhu na některých místech připravily tisíce domácností o dodávky elektřiny. Bez ní zůstává také 20 000 domovů v Británii, kterou o Vánocích postihly bouře.
Na východě Tyrolska, na jihu Ötztalských Alp a ve Stubaiských Alpách na pomezí Rakouska a Itálie spadl za poslední tři dny až metr sněhu. Lavinové nebezpečí tam na pětistupňové škále už dosahuje stupně tři, což představuje značné riziko sesuvu.
Pod masou mokrého a těžkého sněhu se ve východním Tyrolsku zlomilo už množství stromů, které poškodily elektrická vedení. Bez proudu bylo dnes ráno podle místního distributora přes 3000 domácností, večer jejich počet klesl zhruba na 1500.
Několikahodinové výpadky dodávek elektřiny způsobilo husté sněžení také v severoitalských Dolomitech; bez elektřiny bylo i tamní vyhlášené zimní středisko Cortina d'Ampezzo. V Janově kvůli zimnímu počasí nemohly dočasně vyplouvat trajekty, vícero letů muselo být přesměrováno na jiná letiště a řada tranzitních tahů přes Alpy zůstala uzavřena.
V severoitalském lyžařském resortu Bardonecchia nedaleko francouzských hranic zavalila lavina čtyřiadvacetiletého Francouze, který s bratry lyžoval mimo sjezdovky. Muže se záchranářům sice podařilo dostat do nemocnice, tam však zemřel. Policie nyní podle APA vyšetřuje jeho bratry kvůli zabití z nedbalosti. Podezírá je, že svým neopatrným chováním strhli lavinu, která jejich sourozence zasypala.
Dvě laviny se dnes utrhly také ve švýcarském Svatém Mořici. Skončili pod nimi nejméně dva lidé, pro jednoho z nich přitom přišla pomoc už pozdě. Lyžař, který zahynul, se pohyboval na hoře Piz Nair mimo sjezdovku a sněhová masa ho vláčela asi tisíc metrů.
Již ve čtvrtek ve Švýcarsku pod lavinou zahynul sedmadvacetiletý Ir, jehož tělo záchranáři našli dnes. Mnohem více štěstí měl třiapadesátiletý Němec, kterého ve čtvrtek v rakouském zimním středisku Montafon zasypaly krátce po sobě dvě laviny, muž z obou závalů ale vyvázl nezraněn.
Ve středisku Courchevel na jihovýchodě Francie dnes zahynul pod lavinou jistý správce chat. Jeho syn, se kterým byl na cestě, přežil nezraněn. Asi 40 kilometrů jižně v Serre-Chevalier strhla lavina mladíka, který později podlehl těžkým zraněním v nemocnici, uvedla DPA. Ve Francii se dnes utrhlo vícero lavin, těžká zranění při nich utrpěli dva lidé.
Británie se stále potýká se silným větrem a hustým deštěm, kvůli němuž se o Vánocích ocitlo pod vodou na 1200 domácností; dnes jich ještě podle BBC na 19.500 zůstávalo bez elektřiny, z toho 7000 na severozápadě Anglie. Meteorologové varovali, že bouřlivé počasí hrozí na východě a severu země i v příštích dnech, mezi Británií a Severním Irskem byla proto přerušena trajektová doprava. Na řadě míst nejezdí také vlaky a jsou zavřené silnice kvůli popadaným stromům v důsledku vichru dosahujícímu až 175 kilometrů za hodinu.
Ostrý vítr, prudký déšť a vysoké vlny měly podle španělských úřadů na svědomí životy dvou lidí koupajících se na Kanárských ostrovech. Místní záchranáři museli podle agentury AP na moři zachraňovat ještě další tři osoby. Dočasně byla také uzavřena budova opery ve městě Valencia poté, co kvůli bouři spadla část jejího obložení.

Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/evropske-velehory-se-potykaji-s-lavinami-jinde-radi-boure-p3j-/zahranicni.aspx?

Zimní boty, sportovní obuv a značkové oblečení HI-TEC.

Snowboard, kiteboard, snowboardy a kity.

Agentura PPC MAX - SEO optimalizace a PPC reklama

Kvalitní snowboard shop!

Sportovní outlet, výprodej, slevy oblečení.

Wakeboard, snowboard a kiteboard.

Dovolená a ubytování Chorvatsko.