Horská služba vyhlásila v Jeseníkách třetí stupeň lavinového nebezpečí

20.03.2013 17:02

V Jeseníkách se zvýšilo varování před lavinovým nebezpečím na třetí stupeň z pěti. Na svazích nejvyšších moravských hor totiž napadlo během necelých dvou dnů až šedesát centimetrů nového sněhu, který vítr nafoukal do mohutných vrstev. "Sníh se ukládá na závětrné straně a pokud napadne v tak velkém množství, nespojí se hned se starou vrstvou sněhu. Tím může dojít k uvolnění lavin," vysvětlil náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš.

Třetí stupeň představuje střed na pětistupňové škále. V lavinových katastrech tak hrozí značné nebezpečí pádu lavin. Klimeš ale upozornil, že pád sněhu hrozí také v některých místech mimo lavinové katastry, včetně těch, kde se pohybují lidé. "Vítr mohl nafoukat sníh také na některých místech nad běžkařskými trasami, takže se může uvolnit i tam. Je potřeba dávat dobrý pozor," upozornil Klimeš. Před několika lety tak například sněhová převěj nečekaně zasypala lyžaře, který se pohyboval po značené trase. Se štěstím tehdy vyvázl bez zranění.

Statistiky uvádějí, že dvaapadesát procent lidí zasypaných lavinou vytáhnou záchranáři mrtvých. Laviny, které někoho zasypou, ovšem uvolní v pětadevadesáti procentech případů sami lyžaři, kteří se přes zákaz pohybují v lavinových polích. V Jeseníkách jsou lavinové katastry ve Velkém kotli, na Vysoké holi, ve Sviním žlebu, na Červené hoře a na Králickém Sněžníku.

Zdroj: https://olomouc.idnes.cz/jeseniky-treti-stupen-lavinoveho-nebezpeci-fzb-/olomouc-zpravy.aspx?c=A120106_095128_olomouc-zpravy_stk

Zimní boty, sportovní obuv a značkové oblečení HI-TEC.

Snowboard, kiteboard, snowboardy a kity.

Agentura PPC MAX - SEO optimalizace a PPC reklama

Kvalitní snowboard shop!

Sportovní outlet, výprodej, slevy oblečení.

Wakeboard, snowboard a kiteboard.

Dovolená a ubytování Chorvatsko.