Jak na skialpinimus: Nepodceňujte laviny a mazání. Zkuste i pohoří Balkánu

21.11.2013 10:03

Ještě před pár lety vypadali lidé, kteří dusají v přeskáčích a sjezdovkách s volnou patou do kopce, jako podivíni. V poslední době ale skialpinismus začíná být novým fenoménem. A díky dostupnějšímu vybavení ho provozuje čím dál tím více lidí.
Název skialpinusmus je trochu zavádějící, protože odkazuje k Alpám či alpskému lyžování. Stále více se tak prosazuje termín skitouring, jež v sobě spojuje výstup, popřípadě i lezení, se sjezdem v neupraveném terénu.
Provozovat ho lze skutečně nejen v Alpách. Čeští začátečníci se mohou vydat třeba do Krkonoš nebo Jeseníků.
Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) zpřístupnila osm skialpinistických tras, které vedou hlavně po turisticky značených cestách, ale také mimo ně.
Trasy lze podle KRNAPu kombinovat i s ostatními cestami a nelesními plochami v 3. a 2. zóně parku. "Nejedná se o žádné zážitkové sjezdy do karů ani o slalom mezi stromy, ale o trasy, kde je možné se naučit správně šlapat do kopce, sjíždět, nebo si jen užít pěkný výlet. Jejich vznik se váže na aktivity horských vůdců v Krkonoších, a proto vycházejí hlavně z jejich potřeb," uvádí správa parku.
Než člověk vyrazí do složitějších terénů, měl by nejen ovládat základní techniky, ale i teoretické poznatky, na nichž může záviset jeho život.
"Terén je samozřejmě nutné vybírat vzhledem ke schopnostem, ale důležité je také rozpoznat aktuální přírodní podmínky. I z leckteré pohodové oblasti se rázem může stát extrémně náročná," varuje skialpinista Petr Fučík.
Člověk by podle něj měl mít povědomí o meteorologii, lavinové prevenci a pomůckách (lavinový přístroj, tzv. pípák, sondy, skládací lopata) či o plánování tras. Kdo toto zvládne, může se posunout od českých terénů, vhodných pro první skialpinistické krůčky, do náročnějších oblastí.

Zdroj: https://life.ihned.cz/cestovani/c1-61277800-zima-skialpinismus-lyzovani-lavina

Zimní boty, sportovní obuv a značkové oblečení HI-TEC.

Snowboard, kiteboard, snowboardy a kity.

Agentura PPC MAX - SEO optimalizace a PPC reklama

Kvalitní snowboard shop!

Sportovní outlet, výprodej, slevy oblečení.

Wakeboard, snowboard a kiteboard.

Dovolená a ubytování Chorvatsko.