Konec zasněžování? Antimonopolní úřad dal za pravdu malým vlekům na Valašsku

17.12.2013 18:03

Valašsko – Husarský kousek se podařil Sdružení drobných provozovatelů vleků na Valašsku. Jeho zástupci se nebojí mluvit dokonce o revoluci v zimním byznysu. Šéf sdružení Vladimír Vyvlečka v těchto dnech s úsměvem novinářům sdělil, že zřejmě již v příští sezoně čekají zásadní změny zejména velká lyžařská střediska.
„Podařilo se nám přesvědčit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, že velká střediska, často podporovaná bohatými firmami, mají proti menším provozovatelům lyžařských vleků neoprávněné výhody," uvedl Vladimír Vyvlečka.
Drobní vlekaři si konkrétně stěžovali na moderní sněžná děla, kterými jsou bohatá zimní střediska vybavena. „My si podobnou techniku nemůžeme dovolit. Jsme proto silně znevýhodněni, pokud se nevydaří počasí a sněhu je málo," vysvětlil Vyvlečka s tím, že antimonopolní úřad zřejmě již pro příští zimu standardní i věžová sněžná děla plošně zakáže. Umělé zasněžování bude napříště povoleno jen na několika oficiálních svazích využívaných pouze pro tréninky a závody české lyžařské reprezentace. „Je pravdou, že ekonomicky silnější subjekty mají díky možnosti nákupu techniky výhodu. V praxi pak přetahují i poslední lyžaře z menších vleků, kde není sněhu dostatek. Bohatí bohatnou a chudí chudnou. A nůžky se stále více rozevírají. Je na čase je zase přivřít a dát všem stejné šance," vysvětlilo vedení antimonopolního úřadu v oficiální aktuální tiskové zprávě.
Verdikt ale rozčílil provozovatele velkých zimních areálů. Na postup úřadu si chtějí stěžovat. Zvažují dokonce společnou arbitráž. „Budeme se samozřejmě bránit. Není přece možné direktivně z jednoho místa zakázat zasněžování. To je hloupost. Pokud něco takového začne platit, budeme chtít odškodnění za zmařené investice. Jedná se o stovky milionů korun," tvrdí nekompromisně provozovatel jednoho z největších valašských zimních středisek Rudolf Drazekoupil.
Nicméně hlasy, které zákaz sněžných děl na sjezdovkách podporují, začínají zaznívat i z jiných stran, než od malých vlekařů. Ozvali se například ochránci přírody. Podle nich je dobře, že z přírody zmizí umělý sníh. „Měli bychom se snažit do přírody zasahovat co nejméně a neměnit ji k obrazu svému. Pokud nenasněží, zřejmě to tak má být," pokrčil rameny Pavel Zelinka, externí spolupracovník Správy Chráněné krajinné oblasti Beskydy a šéf rožnovského ekologického hnutí Mlok.
Navíc je prý noční umělé zasněžování velmi hlučné, což nelibě nese lesní zvěř. „Ta je zvlášť v zimním obdobní na přílišné vyrušování a stres velmi citlivá," potvrdil Lukáš Mysliveček ze mysliveckého sdružení Dolinka Horní Vsacko. Jak celý spor dopadne, není prozatím jasné. Je ale velmi pravděpodobné, že rozhodnout bude muset soud.

Zdroj: https://regiony.impuls.cz/zlinsky-kraj/konec-zasnezovani-antimonopolni-urad-dal-za-pravdu-malym-vlekum-20140109-1xfg-cxk1.html

Zimní boty, sportovní obuv a značkové oblečení HI-TEC.

Snowboard, kiteboard, snowboardy a kity.

Agentura PPC MAX - SEO optimalizace a PPC reklama

Kvalitní snowboard shop!

Sportovní outlet, výprodej, slevy oblečení.

Wakeboard, snowboard a kiteboard.

Dovolená a ubytování Chorvatsko.