Krušné hory přitáhly investice za stovky milionů, velkou část proplatí EU

24.01.2014 11:03

Nejnavštěvovanější česká zimní střediska jsou stéle v Krkonoších, ale ani v Krušných horách provozovatelé neváhají investovat stamiliony do nových lyžařských technologií. Návratnost investic ale ohrožuje počasí.
Česká zimní střediska jsou v lepším případě stále odkázána na umělé zasněžování. A co hůř, v lyžařských areálech v nižších nadmořských výškách, kde během letošní zimy zatím málokdy klesly teploty pod nulu, nelze zasněžovat téměř vůbec. To se týká i velké části Krušných hor.
Ve zcela novém skiareálu Plešivec u Abertam v Krušných horách postaveném za stovky milionů korun se stále nejezdí. Přírodního sněhu je málo a zasněžování problém neřeší. Sněžná děla byla v provozu pouze dvě hodiny v noci ze středy na čtvrtek.
Provozovatel zde už v prosinci plánoval spustit tři čtyřsedačkové lanovky, které mají obsluhovat hned několik sjezdovek všech druhů obtížnosti. Majitel karlovarská HR Agency zde podle některých médií investovala okolo půlmiliardy korun, celkovou výši však nechce sdělit. Až dvě stě miliónů by měla proplatit z fondů Evropská unie.
Další investice majitel plánuje.“Máme dlouhodobější záměry v rozšiřování areálu a to jak pro zimní tak i pro letní provoz. Vše se bude odvíjet od úspěšnosti provozu v zimních měsících” upřesňuje jednatel HR Agency Petr Voráček, s tím že by rádi vybudovali pro letní sezónu bikepark.

Na Klínovci se jezdí

Lepší podmínky panují na blízkém Klínovci, kde je možné zasněžovat. Zdejší areál pro změnu prochází v posledních letech velkou modernizací. Provozovatel zde do nového vybavení investoval v posledních třech letech zhruba 400 mil. korun, z toho 50 mil před letošní lyžařskou sezónou. Okolo 270 mil. korun směřovalo do dvou čtyřsedačkových lanovek, další desítky milionů stály zasněžovací systémy nebo technické zázemí pro rolby a údržbu areálu.
Až polovina investic by měla být proplacena ze strukturálních fondů Evropské unie. “První splátky již dorazily na účet” potvrdil manažer areálu Adam Svačina. Dotace přitom byly pozastavené kvůli problémům regionálního programu ROP severozápad. “Během této doby majitelé stejně museli investovat a projekty dokončit i bez jistoty dotací” vysvětluje Svačina.
Zmíněná vylepšení se však týkají pouze známé severní strany Klínovce. Úplnou novinkou má být od příští zimní sezóny čtyřsedačková lanovka, která spojí centrum města Jáchymov s vrcholem Klínovce. Na jižní straně hory pak bude lyžařům k dispozici zcela nová, tři kilometry dlouhá sjezdovka s převýšením pět set metrů. Lanovka, nový lyžařský a další vybavením jako je nové parkoviště, toalety nebo Apresski bar bude stát dalších dvě stě milionů. I zde by měla polovinu sumy uhradit ze svých fondů EU.

Lanovka místo staré pomy

Novou investici potřebuje zhodnotit i provozovatel lyžařského střediska Telnice nedaleko Ústí nad Labem. Zde prodali starou Tatrapomu na Ukrajinu a dovezli za 25 milionů korun dvousedačkovou lanovku ze Švýcarského střediska Lenzerheide. Trasa lanovky bude mít 890 metrů a obslouží všechny sjezdovky v areálu. Při rychlosti 5 m/s (18 km/h) se bude jednat o nejrychlejší dvousedačkovou lanovku v české republice s přepravní kapacitou 1400.
“V současné době probíhají funkční zkoušky technologie lanové dráhy a koncem měsíce ledna v případě, že bude sníh nebo teploty umožní zasněžovat technický sníh bude uvedena do provozu.” uvedl Jindřich Holinger ze Skiareálu Telnice.

Zdroj: https://byznys.ihned.cz/zpravodajstvi-cesko/c1-61606610-krusne-hory-pritahly-investice-za-stovky-milionu-velkou-cast-proplati-eu

Zimní boty, sportovní obuv a značkové oblečení HI-TEC.

Snowboard, kiteboard, snowboardy a kity.

Agentura PPC MAX - SEO optimalizace a PPC reklama

Kvalitní snowboard shop!

Sportovní outlet, výprodej, slevy oblečení.

Wakeboard, snowboard a kiteboard.

Dovolená a ubytování Chorvatsko.