Na běžkách do pralesa. Novohradské hory ukážou v zimě místo, kam se v létě nedostanete

01.12.2013 11:17

Češi jsou jedním z národů s nejvíce lyžaři na tisíc obyvatel na světě, čemuž odpovídá množství lyžařských možností v horách i mimo ně. Mnohdy stačí nasadit lyže za domem a vyběhnout za humna do přírody.
Novohradské hory se turistů v podobných počtech jako sousední Šumava dodnes nedočkaly. A to přesto, že jejich předpoklady jsou velmi podobné a v lecčems dokonce dominují - třeba cyklisté se ve vlídnější krajině nemusejí obávat podobně smrtících kopců. Stejně jako v zimě běžkaři.
Pokud jedete někam do Alp přes hraniční přechod Dolní Dvořiště, na posledním českém úseku za Českými Budějovicemi se silnice vnoří do kopcovité krajiny, kde lze z vyvýšených míst občas sledovat malebné obrazy jako by vypadly z pláten Josefa Lady.
Napravo je Blanský les se známou dominantou Kletí, podhůří Šumavy. A nalevo pak Soběnovská vrchovina, méně známé území, které kulminuje vrcholem Kohout (870 m) ve Slepičích horách. Ta je pak podhůřím Novohradských hor.
Novohradské hory nesou mnoho společných rysů jako sousední Šumava. Definuje je nejenom geologická blízkost, ale i často temné kulturně-historické souvislosti vysídlených pohraničních oblastí.
V obou lokalitách se živoucí krajina proměnila zčásti v pustinu, příhraniční bezpečnostní zónu bez života. Celé vsi byly srovnány se zemí a zalesněny, aby upadly v zapomenutí. To, co po vysídlených Němcích zbylo, padlo často do rukou poválečných zlatokopů a přistěhovalců bez kořenů a vztahu k místu, kteří jen přidali vlastní polínko k likvidaci kraje.
Po revoluci přišel turistický boom. Šumava táhla, až se vyvinula v silnou turistickou destinaci s rozvinutou infrastrukturou, sítí cyklostezek a běžkařských tratí. Novohradské hory se turistů v podobných počtech nedočkaly. Lyžování se tady koncentruje samozřejmě tam, kde padá a drží se sníh. A zároveň tam, kde je někdo, kdo by se o turisty postaral, nabídl jim ubytování, občerstvení, připravil pro ně stopy.
Konkrétně pro běžkaře stojí za návštěvu dvě místa.

Zdroj: https://life.ihned.cz/cestovani/c1-61352570-novodvorske-hory-na-bezkach

Zimní boty, sportovní obuv a značkové oblečení HI-TEC.

Snowboard, kiteboard, snowboardy a kity.

Agentura PPC MAX - SEO optimalizace a PPC reklama

Kvalitní snowboard shop!

Sportovní outlet, výprodej, slevy oblečení.

Wakeboard, snowboard a kiteboard.

Dovolená a ubytování Chorvatsko.