Na Desné se začalo kácet, z protržené přehrady se stane turistický cíl

27.08.2013 10:12

Práce na pozůstatcích protržené přehrady na říčce Bílá Desná v Jizerských horách začaly v pondělí kácením stromů. Do roku 2016 by se přehrada měla znovu otevřít turistům, bude to přesně sto let od doby, kdy při katastrofě zahynulo 62 lidí.
Zbytky protržené přehrady jsou už nyní jedním z nejoblíbenějších turistických cílů Jizerských hor. Smyslem úprav, do nichž se vedle Lesů ČR zapojí i obce a Povodí Labe, je toto místo ještě více zatraktivnit.
"Aby návštěvník měl přehled, jak byla přehrada tehdy postavená a k čemu v roce 1916 došlo," vysvětlil Ludvík Řičář, krajský ředitel Lesů ČR.
Na místě přehrady, která měla chránit před velkou vodou Desnou, Železný Brod nebo Tanvald, je dnes hustý les. Některé stromy jsou staré i 90 let.
"Jde o náletové dřeviny, vykácíme necelý hektar," uvedl Řičář.
Podle něj je nutné také postavit za několik set tisíc korun novou lávku, která bude výš než současná. Velká voda ji odnáší v průměru jednou za dva až tři roky několik set metrů po proudu.
Rovněž je třeba zabezpečit pozůstatky přehrady, aby více nechátraly. Na místě protržené přehrady je největší atrakcí vysoká šoupátková věž. Na základech někdejší Krömerovy boudy vyroste budova, kde budou turistům nabízet i občerstvení.

Zdroj: https://cestovani.idnes.cz/protrzena-prehrada-se-znovu-otevre-turistum-prace-na-rekultivaci-zacaly-1le-/po-cesku.aspx?c=A130826_160206_liberec-zpravy_mzi

Zimní boty, sportovní obuv a značkové oblečení HI-TEC.

Snowboard, kiteboard, snowboardy a kity.

Agentura PPC MAX - SEO optimalizace a PPC reklama

Kvalitní snowboard shop!

Sportovní outlet, výprodej, slevy oblečení.

Wakeboard, snowboard a kiteboard.

Dovolená a ubytování Chorvatsko.