Nejlepší aplikace pro zimní sportování

17.02.2015 10:46
Jaké mobilní aplikace přijdou k užitku při zimním pobytu na horách? Nabídneme mapy, sněhové zpravodajství i měření uražené vzdálenosti.
Na našem fóru jsme vás požádali, abyste nám doporučili aplikace pro zimní sportování a pobyt na horách. Odpovědí se sešlo pouze několik, přidáme k ním však i naše vlastní tipy. Zaměříme se na aplikace předpovídající počasí, sněhové zpravodajství v zimních střediscích a vůbec i na to, jak se do lyžařských či běžeckých středisek vůbec dostat. A když už jste tam, můžete evidovat třeba to, kolik kilometrů jste uběhli na běžkách.
Pod článkem jsme vypnuli diskusi. Váš názor vás samozřejmě zajímá, ovšem nechceme stejné téma tříštit na více místech, proto vás pro případné komentáře odkážeme do našeho diskusního fóra, kde vznikly první tipy na aplikace, a mohou z vaší strany přijít i některé další.
 

iSKI Czech/Austria (Android, iOS)

 
Aplikace iSKI slouží ke zjištění informací o dostupných lyžařských střediscích. Na paškál si můžeme vzít verzi pro ČR nebo Rakousko. U vybraného areálu vidíte aktuální stav sněhové pokrývky, kolik jí přibylo za posledních 48 hodin či počty dostupných a otevřených vleků a sjezdovek, včetně jejich náročnosti. U některých středisek se můžete podívat na stream v reálném čase (ne vždy funguje) nebo alespoň na poslední snímky zachycené kamerou.
V případě problémů můžete vytočit nouzové číslo, případně se podívat na mapu areálů se zobrazenými sjezdovkami. Nevýhodou aplikace je to, že není lokalizována do češtiny. Navíc v ní najdete směsici slovenštiny s angličtinou a občas se připlete i nějaké to německé slovíčko. 
 

Horská služba (Android, iOS, WP)

 
Aplikace Horská služba sdružuje informace o lyžařských střediscích, ke kterým přidává seznam stanic Horské služby s čísly, na které se jde dovolat. Aplikace je vlastně užitečným pomocníkem na cestu do hor, protože si v ní můžete zobrazit informace o lavinovém nebezpečí, případně i o podání první pomoci. A to buď v dílčích ukázkách nebo v interaktivním průvodci.
U středisek vidíte informace o sněhu, teplotě, otevřených sjezdovkách a o funkčních vlecích. Nechybí ani poslední obrázek z webkamery. Z úvodní stránky aplikace se můžete rychle dovolat na nouzová čísla, případně odeslat nouzovou SMS. Za aplikací stojí Česká Pojišťovna, takže v ní najdete odkaz na sekci pojištění, aplikace je dále ověnčena reklamami, které se zobrazují u spodní části displeje.
 

Meteor - Sněhové zpravodajství (Android)

 
Sněhové zpravodajství je jedním z modulů aplikace Aladin či Meteoradar, a na první pohled je velmi jednoduchá. Dělá však přesně to, co se od ní očekává. V rámci filtrace regionu ukazuje v jednoduché grafické formě dostupná střediska a s poměrem otevřených lanovek, teplotou a aktuálním zasněžením. Zjistíte zde také, zdali se jedná o prachový sníh nebo technické zasněžování. Delším podržením prstu na středisku jej přidáte mezi oblíbené. 
Do budoucna bychom ocenili datum poslední aktualizace teplot a sněhu, možná by také neuškodily informace o otevřených sjezdovkách a běžeckých tratích či vysvětlivky, co které položky znamenají. Zcela jasno nemáme u druhu sněhu „FIRN“. 
 
 

Sníh (WP)

 
Aplikace Sníh poskytuje sněhové zpravodajství ve významným horských střediscích v ČR i na Slovensku.V aplikace můžete střediska vyhledávat na mapě nebo postupným psaní, u každého se dozvíte, jak jsou od vás vzdáleny, zdali jsou v provozu, kolik je otevřených sjezdovek, případně které z nich jsou v provozu. To platí i o vlecích, v aplikaci nechybí ani fotografie středisek a výstupy z webových kamer.
Aplikace využívá data od některých českých poskytovatelů, takže nefunguje v offline režimu. Navíc, první start aplikace je současně s načítáním dat poměrně zdlouhavý. Aplikace také zřejmě neuspokojí běžkaře, protože neinformuje o otevřených běžeckých tratích.
 

České sjezdovky (WP)

 
Placenou alternativou k aplikací Sníh je titul České sjezdovky. Aplikace nabízí více jak 250 lyžařských areálů v ČR, které se zobrazují na mapě. Vyhledávat můžete i textově, u každého areálu se pak zobrazuje vzdálenost od vaší aktuální polohy, dále pak počet funkčních lanovek a vleků, případně informace o stavu sněhu, aktuální teplotě a s dalšími informacemi o provozu. 
Vybrané areály lze opět umístit mezi oblíbené položky. Hlavním funkčním rozdílem oproti předchozí freeware aplikace je přidané experimentální navigování přes Bing mapy.
 

Yr (Android)

 
Yr je jednoduchá aplikace, která vám ukáže informace o počasí v dané lokaci nebo ve vámi hledaném místě. Aplikace ukazuje prognózu počasí v intervalech 1:00 - 7:00, 7:00 - 13:00, 13:00 - 19:00 a 19:00 až 1:00 dalšího dne.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Jednoduché informace o počasí v textové podobě v aplikaci a v grafické podobě na domovské obrazovce
Můžete tak vidět plánované změny v počasí, teplotě, srážkách i rychlosti a směru větru. Více od tohoto jednoduchého nástroje neočekávejte, bohužel ani widget na domovskou obrazovku
 

AccuWeather (Android, iOS, WP)

 
Informace o počasí přímo od zdroje - to je AccuWeather. Profesionální aplikace informuje o počasí ve vámi zadané lokalitě. Dozvíte se skutečné teploty, pocitové teploty, to vše rozdělené podle hodin, případně denní maxima a minima nebo srážky. 
V aplikaci si můžete nechat aktivovat upozornění na nepříznivé počasí, počítat můžete i se čtyřmi různými widgety na domovskou obrazovku. V základní bezplatné verzi aplikace se zobrazují reklamy, plnohodnotná verze bez reklam stojí 60 Kč. 
 

Trip Advisor

 
Šikovná aplikace pro hledání bodů zájmu poblíž místa, kde se nacházíte, nese název Trip Advisor. Ukáže blízké ubytovací kapacity, restaurace, body zájmu, nákupní centra či různé další volnočasové aktivity. Aplikace se hodí zejména při cestách do zahraničí, kde si můžete vybrat ověřené restaurace (hosté zde přidávají komentáře a hodnotí spokojenost) či kvalitní ubytování. V aplikaci najdete i informace o několika lyžařských střediscích, zbytek se točí okolo různých, převážně městských atrakcí. 
U nás je aplikace využívána poměrně málo, takže v českých městech moc hodnocení a komentářů nenajdete. Navíc je k dispozici pouze v angličtině, což by mohlo leckomu vadit. Pokud se však poprvé objevíte v některé turistické oblasti v zahraničí, nebojte si nechat poradit. Negativem je však nutnost internetového připojení, což vyřešíte, buď zahraničním mobilním datovým tarifem, nebo si najdete volně přístupnou Wi-Fi.
 

Google Translate/Translator (Android, WP)

 
A pokud jste již v zahraničí, mohou být nápomocny aplikace pro překlad slovíček. Ty základní, a tudíž bezplatné, najdete na Androidu i u Windows Phone. Google Translate má na výběr široké spektrum jazyků, balíčky s daty je navíc možné stáhnout dopředu pro budoucí offline použití.
Vyhledávat můžete textově nebo skenovat texty z pořízené fotografie. V online režimu ještě přibude hlasový překlad. Obdobně to funguje i u aplikace Translator na Windows Phone.
 

SmartMaps (Android, WP)

 
Pro turistický pobyt v ČR či na Slovensku je velmi užitečná aplikace SmartMaps. Před prvním použitím se ale připojte na Wi-Fi a čekejte více, než hodinové stahování veškerých dat k Offline použití. Mimo bodů zájmu, navigačních dat, offline adres se stáhne i mapa ČR či autoatlas Evropy. Pokud však budete chtít využít bezplatnou verzi, zpřístupní se pouze online mapové podklady s online plánováním tras. Placená varianta nabídne offline plánování a offline navigaci v ČR a SR. Pro placenou verzi si musíte na stránkách Smartmaps založit účet a zakoupit licenci, číslo pak zadáváte spolu s registračními údaji přímo do aplikace.
V rámci bezplatné verze SmartMaps můžete využít online mapy a online vyhledávání pro navigaci. Z pohledu zimního zaměření můžete v bezplatné verzi využít online zimní lyžařskou mapu, škoda že jen v jednom měřítku
Aplikace je poměrně robustní, umožňuje importovat body zájmu, zaznamenávat trasy a exportovat je, a zvládne i komunikaci s PC Managerem, ve kterém si trasu můžete naplánovat. Je ale třeba vyndat kartu z telefonu a vložit ji do počítače a po naplánování ji vložit zpět do telefonu. Celkově se jedná o podrobného pomocníka na cestách, který zvládne navigovat na adresy i body zájmu dle řady parametrů, a to jak pro pěší, cyklisty tak i auta. SmartMaps má další využití i v rámci zimního sportování. V bezplatné verzi si můžete stáhnout offline data pro vyhledávání a poté se napojit na online zimní lyžařskou mapu ČR. Vidíte s ní vytyčené stezky, bohužel pouze v jednom měřítku. Pokud mapu ale příliš přiblížíte, postupně se bude přepínat na cykloturistickou a cyklistickou mapu. Dá vám ale základní obraz toho, kde se nachází lyžařské svahy a běžecké stezky.
 

Mapy.cz (Android, iOS, WP)

 
Aplikace Mapy.cz přináší na displeje telefonů bezplatné mapy České republiky. Ty si můžete prohlížet v online režimu nebo je stáhnout pro offline použití. Na výběr je ČR (430 MB) i Slovensko (295 MB).
Mezi mapovými podklady je připravena i zimní mapa, v aplikaci si můžete naplánovat trasu pro auto, cyklistiku, pěší i pro běžky. Sekce batůžek pak sdružuje tipy na zajímavá místa, výlety případně vaše oblíbené položky. Mapy.cz se ukázaly jako jednoduchá a užitečná aplikace v jednom, která se hodí pro letní i zimní turistku.
 

Endomondo (Android, iOS, WP)

 
V rámci bezplatné verze umožňuje aplikace monitorovat vaše pohybové aktivity (třeba horskou turistiku, lyžování či běžkování), co do jejich průběhu, vzdálenosti, rychlosti, spálených kalorií, apod. Aplikace se dokáže spojit s velkou škálou Bluetooth a ANT+ hrudních pásů měřících srdeční tep, připojení však funguje jen v Premium verzi. Vaše výsledky a postupné zlepšování si můžete prohlížet do detailů v rámci telefonu nebo na webovém rozhraní. Součástí aplikace je i napojení na sociální weby a sdílení vašich výkonů s přáteli.
V rámci placené verze se zpřístupní již zmíněná integrace s měřiči srdečního tepu, detaily o počasí, detailnější statistiky a hlavně zmizí reklamy. Roční Premium verze stojí 30 USD, zatímco měsíční poplatek je stanoven na 2,50 dolaru.
 

CoPilot SpeedWay (Windows Phone)

 
Pozor, neplést s GPS navigací CoPilot. Aplikace CoPilot SpeedWay slouží k počítání kol či okruhů, resp. času, za jak dlouho jste je urazili. Můžete se jednat o běh, běžky, jízdu na kole nebo další sportování aktivity.
Samotná dráha je detekována automaticky, data o poloze jsou získávána v kombinaci s GPS a OBD zařízením. Časy a oběhnuté okruhy můžete po skončení aktivity sdílet s přáteli.
 

Zimní boty, sportovní obuv a značkové oblečení HI-TEC.

Snowboard, kiteboard, snowboardy a kity.

Agentura PPC MAX - SEO optimalizace a PPC reklama

Kvalitní snowboard shop!

Sportovní outlet, výprodej, slevy oblečení.

Wakeboard, snowboard a kiteboard.

Dovolená a ubytování Chorvatsko.