Po lyžování na jihotyrolském Speikbodenu vás překvapí klimaticky neutrální hotel

08.01.2013 09:10
Všude je to stejné. Ať podnikáte s houskami, obuví nebo lidskou potřebou si odpočinout. V moderním velkoměstě v Číně nebo v tradiční horské vesnici v Alpách. Můžete se držet osvědčeného, tradicí prověřeného, nebo přijít s něčím neotřelým, čím se budete od ostatních lišit. Dva odlišné sny žijí i v jihotyrolském údolí Ahrntal.

Řezbář Paul Gartner, majitel Muzea betlémů Maranatha v jihotyrolském městečku Luttach / Lutago, je chlap jako hora. Do obrovských rukou poctivého sedláka bere denně malá dláta a opracovává špalíky dřeva, z nichž se později vyloupnou postavy jeho betlémů nebo krucifixy na zeď. Čtyři roky tady v údolí Ahrntal předělával staré autobusové garáže, až z nich vytvořil působivé muzeum. Otevřel v prosinci roku 2000 a dodnes tu, v dlouhém plášti a plstěném klobouku, spolu s muzikantem a skladatelem Hubertem Leimeggerem provází.

Mezi více než sto dvaceti kousky tady uvidíte dvě stě let starý dřevěný betlém z Chebu, terakotový příběh Ježíšova života od Italky Angely Tripiové, alabastrový výjev z Peru i současné křišťálové figurky od Swarovského. Postavy ne větší než prst, jak sečou seno nebo vedou krávy z hor, i skulptury v životní velkosti. Od konkrétních dárců i anonymních tvůrců. Otevřeno je tu denně celý rok, a budete-li mít štěstí, v kouzelné místnosti s vyřezávaným dřevěným stropem podle vzoru ze 16. století uslyšíte živé hudebníky.

Po prohlídce si venku před muzeem, k němuž se přimyká ateliér a zahrada s tradičními i moderními sochami, dejte svařené víno. Zima vám nebude, i když bude hodně pod nulou. Vedle vás totiž bude plápolat oheň a hřát kamna předělaná na barový pult. Je to tady taková varta pomalu mizející tradice. Paul Gartner ještě navštěvoval slavnou řezbářskou školu v rodném St. Jakobu tady v údolí. Ta ale musela být před nějakými patnácti lety zavřena kvůli nedostatku žáků. Ruční práce není příliš dobře placena, a tak hrozí, že zůstane jen na starých obrázcích, vytesaná v betlémech a předávaná ve vyprávěních.

Zdroj: https://life.ihned.cz/cestovani/c1-59056170-po-lyzovani-na-jihotyrolskem-speikbodenu-vas-prekvapi-klimaticky-neutralni-hotel

Zimní boty, sportovní obuv a značkové oblečení HI-TEC.

Snowboard, kiteboard, snowboardy a kity.

Agentura PPC MAX - SEO optimalizace a PPC reklama

Kvalitní snowboard shop!

Sportovní outlet, výprodej, slevy oblečení.

Wakeboard, snowboard a kiteboard.

Dovolená a ubytování Chorvatsko.