Poslední skiareály lákají lyžaře, na Ovčárně je přes půl metru

09.04.2014 20:50

Na třech sjezdovkách si mohou po celý víkend zalyžovat návštěvníci na Ovčárně v Jeseníkách. Špindlerův Mlýn nabízí téměř osm kilometrů upravených sjezdovek, přes víkend se zde koná řada zábavních a sportovních akcí. V krkonošském středisku Harrachov se bude v neděli lyžovat naposledy. Běžkaři mají na horách už pouze omezené možnosti.
"Dnes jsme rozjeli i vlek na sjezdovce A, která má 850 metrů. V provozu je i vlek B a C, které jely i přes týden. Na svazích leží do 65 centimetrů sněhu. Je pod mrakem, nesvítí slunce, takže to netaje tak rychle. Dopoledne je však určitě lyžování lepší než odpoledne," řekl zástupce střediska Josef Figura mladší.
Zatímco vyznavači sjezdového lyžování si mohou na Ovčárně stále ještě tratě vybírat, běžkaři už jsou na tom hůře. "Na běžky je to již horší, stopa už není celistvá a už se neupravuje," podotkl Figura. Zástupci střediska plánují, že by provoz alespoň na vleku C udrželi i příští týden. Podle Figury však bude záležet především na počasí i návštěvnosti. Ovčárna je jediným střediskem v Jeseníkách i na celé Moravě, kde se dá ještě lyžovat.
Ostatní lyžařské areály už svůj provoz uzavřely a chystají se na letní sezonu. Například v Koutech se mohou ode soboty svézt lanovkou pěší turisté. Vyrazit odtud mohou po hřebenech Jeseníků nebo na naučnou stezku Rysí skála u horní stanice lanovky. Podle zástupce areálu Petra Marka se letní provoz zahájil zhruba o dva týdny dříve; středisko se definitivně uzavřelo již 19. března. V přípravě na letní sezonu je i středisko v Petříkově, bobovou dráhu chtějí spustit už 18. dubna, o půl měsíce dříve.
Středisko na Ovčárně může vzhledem ke své poloze v přírodní rezervaci mít spuštěné vleky pouze do konce dubna. Zatímco dříve by se zde dalo lyžovat i v květnu, letos bude zřejmě sezona podstatně zkrácena stejně jako v ostatních lyžařských areálech. Loni se středisko uzavřelo 28. dubna. Na horách přitom tehdy stále ještě leželo více než půl metru sněhu.

Špindlerův mlýn

Ve Špindlerově Mlýně se lyžuje ve Svatém Petru a na Hromovce, celkem středisko nabízí téměř osm kilometrů upravených sjezdovek, celodenní jízdné je za snížených 500 korun. "V příštím týdnu budeme provoz sjezdovek a vleků postupně utlumovat, proto návštěvníci mají jednu z posledních příležitostí užít si ve Špindlerově Mlýně slunečné jarní lyžování," uvedl ředitel Skiareálu Čeněk Jílek.
Přes víkend bude ve Špindlerově Mlýně řada zábavních a sportovních akcí. Na sobotu je přichystaná Maskiáda, lyžaři v maskách budou mít jízdné za poloviční cenu. V sobotu se ve Svatém Petru uskuteční finále soutěže Sport na vrchol a v neděli bude na černé sjezdovce mistrovství ČR ve slalomu. Páteční a sobotní obří slalomy byly zrušeny.
Ve SkiResortu Černá hora - Pec pod Sněžkou mají lyžaři k dispozici kolem deseti kilometrů upravených sjezdovek, z toho čtyři na Černé hoře a šest v Peci pod Sněžkou. "Nočních mrazů jsme v minulých dnech na Černé hoře využili i ke spuštění sněžných děl. Pomohl i přírodní sníh," řekl ředitel SkiResortu Petr Hynek. I ve SkiResortu se lyžuje za snížené jízdné, jednodenní skipas stojí 400 korun. Od pondělí SkiResort plánuje omezení provozu.
Ačkoliv v Orlických horách sezona skončila, vlekaři v Říčkách na sobotní odpoledne nachystali tradiční zábavnou akci na rozloučení se zimou zvanou Bafuňářské závody. "Odehrají se na dojezdu modré sjezdovky. Vlek nepojede, lyže si vyneseme pěšky," řekl Petr Kánský ze Skicentra v Říčkách.

Harrachov

V krkonošském středisku Harrachov na Semilsku se bude v neděli Harrachově lyžovat naposledy. "Snažíme se, abychom to ještě tenhle týden vydrželi. Určitě zůstaneme o víkendu v provozu, když už to na lyže nepůjde, tak pro pěší turisty. Nahoře je navíc spousta pěkného sněhu, a tak předpokládáme, že to ještě vytáhne lidi i na běžky," řekl Milan Goč ze Sportovního areálu Harrachov. V provozu už je jen sedačková lanovka na Čertovu horu a červená sjezdovka kolem můstků.
"Původně jsme počítali s tím, že se bude lyžovat až do Velikonoc, sníh ale rychle mizí," řekl Goč. Příští týden už proto areál v Harrachově v provozu nebude, lanovka se zastaví, aby bylo možné udělat údržbu před letní sezonou. V Harrachově ji chtějí zahájit už o Velikonocích.
To na libereckém Ještědu startuje letní sezona už o tomto víkendu. "Je to zhruba o měsíc dřív než loni. Hlavně bikeři jsou už celí nedočkaví, v posledních dnech máme tři čtyři telefonáty denně, kdy už otevřeme bikepark," řekl ředitel Sportovního areálu Ještěd Jan Svatoš. O víkendu se proto znovu rozjela sedačková lanovka Skalka, pro pěší a cykloturisty. Otevřena je také půjčovna a servis kol a koloběžek na centrálním parkovišti.
Ještěd bude v dubnu v provozu jen o víkendech a svátcích, mimo tyto dny jsou připraveni lanovku pustit pro skupiny nejméně 20 lidí. "Doufáme, že nám letní provoz vylepší tržby, zimní sezona byla katastrofální," přiznal Svatoš. Zatímco loni se při zahájení letní sezony na konci dubna dalo ještě na Ještědu lyžovat, letos to možné není. "I když v minulých dnech nějaký sníh napadl, rychle taje, do víkendu bude pryč," dodal Svatoš.
V Areálu Klínovec v Karlovarském kraji se v sobotu koná rozloučení se sezonou. Jezdí se zdarma od 8.30 do 13 hodin.

Zdroj: https://www.tyden.cz/rubriky/domaci/posledni-skiarealy-lakaji-lyzare-na-ovcarne-je-pres-pul-metru_302615.html#.U0WTkPl_uoQ

Zimní boty, sportovní obuv a značkové oblečení HI-TEC.

Snowboard, kiteboard, snowboardy a kity.

Agentura PPC MAX - SEO optimalizace a PPC reklama

Kvalitní snowboard shop!

Sportovní outlet, výprodej, slevy oblečení.

Wakeboard, snowboard a kiteboard.

Dovolená a ubytování Chorvatsko.