Slopestyle v Soči zazářil. Olympijský výbor teď myslí na další novinky

13.02.2014 21:25

Premiéra slopestylu na hrách v Soči vzbudila pořádný ohlas. Tisíce zejména mladých lidí užasli nad krásnou podívanou pod kavkazskými vrcholky, jiní zase proklínali nedokonalý systém bodování. Nadšených ohlasů však bylo víc, i proto Mezinárodní olympijský výbor uvažuje o dalších novinkách v programu.
Takové představení olympijské hry už dlouho neviděli. Originální jízdy, elegantní triky, vysoké skoky, napínavé obraty. A k tomu v parku vládla uvolněná a kamarádská atmosféra, která připomněla skutečného olympijského ducha.
Mnoho lidí se přesvědčilo, že i freestylové disciplíny mají na olympiádě své místo. "Bylo to mimořádné," prohlásil sportovní ředitel Mezinárodního olympijského výboru Christophe Dubi, který patřil mezi skupinu spokojených diváků. "Věcí, která nás spojuje, je touha po jedinečných emocích a zážitcích. A slopestyle takové přinesl. Byl to výborný vstup," sázel za sebou další superlativa.

Olympionici z bláznivého prostředí

Slopestyle vynikl hlavně svým důrazem na individualitu a jedinečnost. Svázané prostředí lyžařské akrobacie nebo boj o tisícinky v snowboardovém slalomu tolik diváky netáhnou. Jednotlivé jízdy se sobě až příliš podobají a rozdíly v jednotlivostech jsou často příliš malé.
To potvrdil i první vítěz nové snowboardové disciplíny Sage Kotsenburg, jehož jízda byla nejlepší, jelikož zahrnovala osobité prvky. "Jsme všichni odlišní a originální, a to jsou i dnešní děti. Pocházíme z bláznivého prostředí," říká americký šampion. "Je to něco jiného než krasobruslení nebo gymnastika. Na olympiádu patříme."
Právě ta bláznivost a bezuzdnost však mnohé pobuřuje. Olympijské hry sledují často i diváci, kteří o snowboardovém freestylu nikdy ani neslyšeli, a ti jsou zvyklí na jiné pořádky. Mimo jiné na přesný řád a pečlivé bodování jednotlivých sestav.
Při snowboardovém slopestylu ovšem šest sudích hodnotí pouze celkový dojem a pravidla jsou hodně vágní. Podle oficiálního manuálu je například obtížnost triků individuální. I proto na sudí padla velká kritika. "Výsledky měly přece vypadat úplně jinak," dušovali se také mnozí fanoušci v Česku.

Big Air - další na řadě?

A jestliže se už opravdu bojuje o medaile, které počítá celá země, zvyšuje se i motivace samotných jezdců. A freestyle v tu chvíli přestává být tolik "free". "Prostě si nemyslím, že si moje jízda zasloužila tak nízké skóre. Nevím, co měli ostatní lepšího," rozčiloval se ve čtvrtek Kanaďan Mark McMorris.
Tlak na sportovce je na olympiádě mnohem větší než například na tradiční přehlídce extrémních sportů X-Games. A někteří se s tím jen těžko vyrovnávají. "Zajedete dobrou jízdu, na kterou jste opravdu pyšní, s jediným triple corkem dne, a pak se ani nepřiblížíte postupu? Byl jsem zklamaný," popisoval McMorris své pocity.
Navzdory výtkám a možná nevhodnosti bodovacího systému pro olympijskou soutěž byl MOV se snowboardovou show spokojen.
Dubi, který bude mít brzy na starosti olympijské hry jako výkonný ředitel, řekl agentuře Reuters, že tato událost ukázala, že je potřeba přeskupit olympijský program mnohem rychleji.
"Mezinárodní olympijský výbor musí přezkoumat program, abychom se ujistili, že stále má odpovídající význam," tvrdí Dubi. "Samozřejmě chceme zachovat naši historii, zároveň však musíme zůstat aktuální a zachytit nové publikum."
Brzy se tak na zimních hrách mohou objevit další novinky z dlouho zapovězené oblasti freestylu."Co takhle Big Air?" navrhuje Kotsenburg další příbuznou soutěž.
Disciplína, kde parta rozhodčích hodnotí jediný skok, by jistě rozvířila olympijské tradice. A znovu získala své nadšené fanoušky i zaryté odpůrce.

Zdroj: https://oh.idnes.cz/slopestyle-na-olympijskych-hrach-v-soci-fd2-/zoh-ostatni-sporty.aspx?c=A140210_130600_zoh-ostatni-sporty_tp

Zimní boty, sportovní obuv a značkové oblečení HI-TEC.

Snowboard, kiteboard, snowboardy a kity.

Agentura PPC MAX - SEO optimalizace a PPC reklama

Kvalitní snowboard shop!

Sportovní outlet, výprodej, slevy oblečení.

Wakeboard, snowboard a kiteboard.

Dovolená a ubytování Chorvatsko.