Trosky letadla připomínají tragédii na Ještědu

19.08.2013 09:32

Na červené turistické značce pod vrcholem Ještědu nalezneme pomníček, který připomíná smutnou událost z 20. srpna 1948. Za husté mlhy zde havarovalo letadlo při letu z Prahy do Liberce. Pomníček je udržován členy Svazu letců a na jeho výstavbu byly použity trosky nešťastného letounu.
Zde se odehrávaly šťastné i nešťastné osudy lidí. Do Podještědí jezdívala pravidelně Karolina Světlá, která Ještědský hřbet ve svých povídkách a románech proslavila v celém literárním světě. Architekt Karel Hubáček dal Ještědu novou tvář, která ho proslavila po celém světě. Byly to však i osudy nešťastné.
Příběh „cigánky“ nebo muzikanta Skaláka, či šéfa loupežnické bandy, kterého zavraždila Frantina v den svatby. Tragický je příběh francouzského šlechtice La Moty a z nedávné doby baronky von Herzogenberg. Podještědí poznamenala svou lidumilnou činností svatá Zdislava z Lemberka.
Tragédie, kterou vzpomeneme 20. srpna, se udála před pětašedesáti lety,  kdy do Liberce v roce 1948 letěli letečtí odborníci, aby ve městě založili leteckou školu. Letiště tady fungovalo již před druhou světovou válkou a armádním odborníkům se zdál Liberec příhodným místem pro výuku vojenských pilotů.

Zdroj: https://www.novinky.cz/vase-zpravy/liberecky-kraj/liberec/836-19289-trosky-letadla-pripominaji-tragedii-na-jestedu.html

Zimní boty, sportovní obuv a značkové oblečení HI-TEC.

Snowboard, kiteboard, snowboardy a kity.

Agentura PPC MAX - SEO optimalizace a PPC reklama

Kvalitní snowboard shop!

Sportovní outlet, výprodej, slevy oblečení.

Wakeboard, snowboard a kiteboard.

Dovolená a ubytování Chorvatsko.