Turisté budou za vstup do Vysokých Tater platit, zvažuje Slovensko

18.09.2013 09:22

Turisté, kteří se vydají na túru do slovenských Vysokých Tater, budou možná muset v některých oblastech platit za vstup. Slovenské Hospodárske noviny to napsaly s odvoláním na informace ochránců životního prostředí. Stát si od opatření slibuje zlepšení péče o chráněná území.
Poplatky se mohou týkat i severoslovenského pohoří Pieniny. Slovenští ochranáři se tak inspirovali v sousedním Polsku, kde jsou určité úseky Tater zpoplatněny už dvacet let. Příjmy ze vstupného by se využívaly jak údržbě turistických tras, tak ke zlepšení služeb vybudováním odpadkových košů a toalet.
Dosud se vstupné vybíralo pouze ve Slovenském ráji, kde ale peníze inkasují místní obce, nikoli ochránci životního prostředí. Podobné kroky plánovala slovenská vláda už v minulosti. Nakonec od zpoplatnění upustila, protože stát není v Tatrách vlastníkem všech pozemků. Některé patří soukromým vlastníkům, obcím, státním lesům nebo církvi. Tento fakt situaci značně komplikuje.
Ochránci přírody a místní by zpoplatnění přivítali, obávají se ale nakládání se získanými penězi. Nechtějí, aby šly do kapes politiků. Pokud ale budou rozdělovány efektivně, chtěli by podle Hospodárských novin státní ochranáři návštěvníkům nabídnout i průvodcovské služby s odborným výkladem.

Zdroj: https://cestovani.idnes.cz/na-slovensku-se-mozna-za-turu-ve-vysokych-tatrach-bude-platit-pux-/kolem-sveta.aspx?c=A130917_122534_zahranicni_nat

Zimní boty, sportovní obuv a značkové oblečení HI-TEC.

Snowboard, kiteboard, snowboardy a kity.

Agentura PPC MAX - SEO optimalizace a PPC reklama

Kvalitní snowboard shop!

Sportovní outlet, výprodej, slevy oblečení.

Wakeboard, snowboard a kiteboard.

Dovolená a ubytování Chorvatsko.