V Harrachově mají spícího mamuta s vypelichanou srstí. Probudí se příští rok?

28.03.2013 09:39

Když si na okolních stromech smlsl kůrovec, stalo se z harrachovského skokanského můstku nevrlé a nebezpečné zvíře. Skokani tu létají vysoko a jsou vystaveni poryvům větru, větrolamy nepomáhají. Podívejte se, jak je na tom zbylých pět mamutích můstků na světě.

Býval to statný kus. Nejmladší z šestihlavého stáda, mohutný, s krásně klenutým hřbetem a hustou naježenou smrkovou  srstí, která ho chránila před mrazivými silnými větry. Mamut, jak má být, říkali si ti, kteří se v roce 1980 přišli na právě narozené mládě do Harrachova podívat. Teď, ve třiatřiceti letech, má srst poněkud vypelichanou a vítr ho už několikrát srazil na kolena. Harrachovský mamut je tak trochu nechtěný přírůstek do rodiny skokanských můstků pro lety na lyžích.

Světová lyžařská federace se v roce 1970 usnesla, že by nebylo špatné doplnit pětici obřích můstků Vikersund, Kulm, Oberstdorf, Planice a na svazích amerického kopce Copper Peak ještě o jeden, definitivně poslední. Západ už o další skokanský areál neměl zájem, a tak bylo na zemích východního bloku, aby si taky postavily svého mamuta.

Jenže politický mamut Sovětský svaz nic stavět nechtěl a ani soudruzi z Německé demokratické republiky, snad ze strachu,  aby neudělali někde chybu jako s plastovými lžičkami, se nechtěli pouštět do žádných větších akcí. Zbylo to tedy na nás. Miloslav Bělonožník toho uměl hodně. Na olympiádě ve Svatém Mořici skokem, při němž si ve vzduchu mohutně pomáhal mácháním rukama, vybojoval 16. místo. V roce 1955 doletěl na můstku v Oberstdorfu na značku 107 metrů a jako první Čech překonal na lyžích stometrovou hranici. Se svou manželkou se v 60. letech dokonce vlastnoručně pustil do stavby skokanských můstků na Ještědu, ale mamutí můstek byl přece jen velké sousto.

Zdroj: https://life.ihned.cz/cestovani/c1-59571620-v-harrachove-maji-spiciho-mamuta-s-vypelichanou-srsti-probudi-se-pristi-rok

Zimní boty, sportovní obuv a značkové oblečení HI-TEC.

Snowboard, kiteboard, snowboardy a kity.

Agentura PPC MAX - SEO optimalizace a PPC reklama

Kvalitní snowboard shop!

Sportovní outlet, výprodej, slevy oblečení.

Wakeboard, snowboard a kiteboard.

Dovolená a ubytování Chorvatsko.