V rakouských Alpách bude v zimě méně Rusů. Pojedou lyžovat do Soči

08.12.2014 13:50
Majitelé alpských hotelů a penzionů v Rakousku se před nadcházející sezonou obávají, že na sjezdovkách bude zhruba o třetinu ruských lyžařů méně než loni. Už si na ně zvykli a vidí je docela rádi, utrácejí u nich totiž mnohem více než například Němci, Nizozemci či Britové.
"Na alpské svahy dolehne finanční mráz z Ruska," komentuje výhledy na složení turistů německý server weltonline.de. Slabý rubl, který od počátku roku ztratil asi třetinu své hodnoty, a pokračující politická konfrontace mezi Západem a Ruskem se tak neblaze projevují i na cestovním ruchu.
 

Úbytek byl znát už v létě

Do Rakouska loni zavítalo 513 tisíc ruských návštěvníků, kteří si tam celkem zaplatili dva miliony noclehů. Každý z nich denně v průměru utratil 153 eur. Od letošního ledna do srpna počet turistů z Ruska klesl zhruba o osm procent.
A v nadcházející zimní sezoně, která je pro příjezdový cestovní ruch Rakouska klíčová, se čeká ještě mnohem hlubší propad. Rusové si v rakouských Alpách podle listu Der Standard na letošní zimu zarezervovali o 30 až 40 procent méně pobytů než loni. Vůbec největší úbytek postihne Tyrolsko a Salcbursko.
Většina Rusů, kteří přijedou do Alp na týden, lyžuje čtyři dny. Poté chtějí něco vidět a nakoupit si. Zajedou tak třeba do Mnichova nebo do Innsbrucku. To znamená, že jejich citelný úbytek pocítí také maloobchodníci nebo taxikáři.
 

Pravoslavné Vánoce na lyžích

Nejvíce Rusů do rakouských a švýcarských Alp jezdí v první polovině ledna, kdy se slaví pravoslavné Vánoce. Tedy v době mezi Novým rokem a začátkem zimních prázdnin, kdy ještě nejsou horské hotely a penziony zcela zaplněny.
"Lůžka, jež zůstávala během ledna volná, nám dosud asi ze 60 procent vyplňovali Rusové," podotýká Andreas Steibl, šéf regionálního svazu cestovního ruchu z tyrolského střediska Paznaun-Ischgl.
Steibl nepřipisuje úbytek ruské klientely jenom slabému rublu. "Mnozí Rusové se po vyhlášení sankcí u nás cítí jako nezvaní hosté, a proto dávají přednost domácí rekreaci, například lyžování v Soči," vysvětluje.
Rusů přijíždí mnohem méně také do Česka. Během července až září se jich v tuzemských hotelích ubytovalo zhruba 180 tisíc, o šestinu méně než za stejné období loni.
"V některých regionech zaznamenáváme třiceti- až čtyřicetiprocentní pokles. Z horských lokalit to nejvíce odnášejí Krkonoše," říká Jan Papež, místopředseda pro vnější vztahy z Asociace cestovních kanceláří ČR. Značný úbytek ruské klientely přitom podle něj nastal v Praze a Karlových Varech.
 

Asie je stále v oblibě

To, že z Ruska vyjíždí podstatně méně lidí na dovolenou, negativně pociťují i tamní cestovní kanceláře. "Cestování do Evropy nyní zažívá hluboký propad. Naproti tomu masové destinace, jako jsou Turecko, Thajsko a Egypt, zaznamenávají jen nepatrný úbytek ruské klientely," komentuje pro agenturu TASS Oleg Safonov, šéf vládní agentury Rostourism. Pro letošek počítá s tím, že do zahraničí ve srovnání s loňským rokem vyjede o 25-30 procent Rusů méně.
Ruské cestovní kanceláře podle Dmitrije Gorina, obchodního ředitele firmy VIP Service, počátkem roku předpokládaly, že do zahraničí vycestuje kolem 18 milionů klientů, teď ale uvádějí 11 až 12 milionů.
Výdaje Rusů za cesty do zahraničí loni proti roku 2012 stouply o čtvrtinu na 53,5 miliardy dolarů. V globálním žebříčku Světové turistické organizace jim tak náleželo čtvrté místo, hned za Němci, Američany a vedoucími Číňany.
 

Zimní boty, sportovní obuv a značkové oblečení HI-TEC.

Snowboard, kiteboard, snowboardy a kity.

Agentura PPC MAX - SEO optimalizace a PPC reklama

Kvalitní snowboard shop!

Sportovní outlet, výprodej, slevy oblečení.

Wakeboard, snowboard a kiteboard.

Dovolená a ubytování Chorvatsko.