Určitě však stojí za to, pár kilometrů popojet, neboť lyžařská oblast Ahrntal je mnohem klidnější, nabízí na 50 kilometrů sjezdovek a taky 1500 metrů převýšení, takže si zde užije lyžování opravdu každý z rodiny. Nad údolím se navíc tyčí vysoké hřebeny jižních Zillertalských Alp, na něž je ze sjezdovek všech obtížností úžasný pohled.

FOTO: TVB Kronplatz/Ahrntal

Speikboden

Sedm lanovek ve Speikbodenu zaručuje sjíždění po zhruba 30 kilometrech lyžařských tratí a možnost dostat se až do nadmořské výšky 2400 metrů na vrcholek Sonnklar.

Těsně pod ním se nachází atrakce, kterou vyhledávají romantické i dobrodružné duše: osada iglú. Tady lze po předchozí objednávce a zaplacení poplatku přespat v pokojících z ledu po dvou či po čtyřech. Je však třeba stihnout kousek za hlavním střediskem Sand in Taufers nejpozději poslední lanovku v 16 hodin a vyjet s ní do horní stanice ve výšce dva tisíce metrů.

Chlapík pod lanovkou nabízí svařák.

Chlapík pod lanovkou nabízí svařák.

FOTO: Jarmila Kultová, Právo

Tam už na vás čeká obsluha s přípitkem. Pak si prohlédnete svůj dočasný ledový příbytek, kam uložíte svůj náklad, a ještě za světla či s nasazenou čelovkou prozkoumáte všechna jeho zákoutí. Na soklu z ledu leží izolační vrstva s kožešinami, na nichž jsou k dispozici péřové spací pytle, určené až do teploty minus 30 °C.

Zbude i chvilka na malou procházku na sněžnicích po ztichlém okolí. Než však přijde na stůl večeře s místními specialitami, je možné si ještě vychutnat saunu v domečku z voňavé borovice či horkou koupel v dřevěné kádi.

A pokud někoho stále zebou nohy a potřebuje se ohřát, může se uchýlit do vyhřáté chatičky vytopené dřívím v kamnech, nechat si tu usušit třeba rukavice či nabít mobilní telefon.

Pak už jen hupsnout do spacáku. Ti nejzmrzlejší si mohou říct ještě o termofor. Sice se doporučuje obléci si rukavice, ponožky, čepici a vrstvy funkčního prádla, ale pokud tak učiníte, můžete si být jisti, že ráno se probudíte horkem. V ledové skrýši je samozřejmě tepleji než venku, kde se navíc může prohánět vítr.

FOTO: TVB Kronplatz/Ahrntal

Snad nejkrásnější je probuzení, když začnou dovnitř pronikat první paprsky slunce. Třpytivý sníh křupe pod nohama, nikde ani živáčka a vy se vydáte do nejbližší chalupy na horkou kávu a snídani.

Když si pospíšíte, můžete pak sjíždět upravené sjezdovky až dolů do údolí jako první.

Od této sezóny mohou ve skiareálu Speikboden garantovat stoprocentně dostatek sněhu, neboť na okraji sjezdovky Seenock v nadmořské výšce 2200 metrů vznikla nádrž s 42 tisíci kubických metrů vody, tolik potřebné pro umělé zasněžování.

Klausberg

Až na samý vrchol Klausbergu do 2500 metrů jezdí K-express – kabinová lanovka. A jako na dlani máte kolem sebe osm třítisícovek, pokud je slunečné počasí. Dolů se pak jako had táhne příjemná červená sjezdovka s černou odbočkou, na kterou navazují další tratě – modré najdete v dolní části areálu.

Kabinová lanovka na Klausberg

Kabinová lanovka na Klausberg

FOTO: Jarmila Kultová, Právo

Je to ideální středisko pro začátečníky i pro zdatné lyžaře. Dokonce tu myslí i na ty, kteří si chtějí přispat. Třikrát týdně se pro ně ve 13 hodin otevírá nahoře čerstvě upravená sjezdovka.

Navíc se tu nachází i spousta dalších aktivit. Přímo vedle horní stanice se nachází tzv. Klausberg-Flitzer, což je nejdelší horská dráha v Itálii, která měří 1800 metrů. Při jízdě po kolejích můžete dosáhnout rychlosti až 40 kilometrů za hodinu.

Horská dráha Klausberg-Flitzer

Horská dráha Klausberg-Flitzer

FOTO: TVB Kronplatz/Ahrntal

Pro děti jsou určeny také zábavní parky Dino-Funline a Klausiland.

Zdejší raritou je starý horal, který každou zimu tráví na stejném místě pod lanovkou Hühnerspiel. Už léta baví lyžaře a nabízí jim svařák ochucený horskými bylinami, kterému říká „volská krev“. Nic za něj nechce, přesto mu každý jedno dvě eura rád dá. Má slabost pro dámy, s nimiž se nechává fotografovat. Často hraje na kravské zvonce, které má nainstalované vedle chatrče.

Chata Kristallalm v obležení lyžařů. Dobře tu vaří a pořádají zajímavé akce.

Chata Kristallalm v obležení lyžařů. Dobře tu vaří a pořádají zajímavé akce.

FOTO: TVB Kronplatz/Ahrntal

Zdejší snowparky jsou mezi snowboardisty vyhlášené a pěkné terény tu najdou i milovníci skialpinismu. Pokud vám vyhládne, stojí za návštěvu horská chata Kristallalm v nadmořské výšce 1600 metrů. Dobře se tu vaří a pořád se tu něco děje.

Zdroj: https://www.novinky.cz/cestovani/462484-v-tauferer-ahrntal-muzete-z-iglu-rovnou-na-sjezdovku.html