Výlety do hor, termály, UNESCO. Slovenský Liptov je dobrou volbou pro pestrou letní dovolenou

19.03.2014 20:54

Koupání, výlet na kole, výšlap do hor, termální bazén, plavba lodí i trocha kultury. Všechny tyto aktivity můžete bez problémů vyzkoušet během jediné, třeba i krátké letní dovolené. Jen musíte vědět kde. Jedním z takových míst je slovenský region Liptov.
Ze všech stran mezi horami: takový je Liptov, historický region a také jedna z předních rekreačních oblastí Slovenska. Ze severu vymezují kotlinu, protékanou Váhem, Vysoké a Západní Tatry, na jihu tvoří hranici Liptova Nízké Tatry, na západě vystupuje Velká Fatra a Chočské vrchy.
Do pořádných kopců to tady nikdy není daleko. Za hlavní oblast „vážné“ vysokohorské turistiky se považují Západní Tatry (Roháče), proslulé zubatým hřebenem a řadou exponovaných turistických cest.
Výstup na nejvyšší Baníkov (2178 m n. m.) trvá z liptovské strany asi pět hodin, navázat můžete krásnou hřebenovou trasou. A pokud nepotřebujete mířit až tak vysoko, jsou tu k ruce dvě malebné vápencové doliny, Kvačianská a Prosecká, impozantně zaříznuté do okraje Chočských vrchů. Návštěvu obou lze spojit v celodenní turistický okruh.
„Línější“ možnost, jak se dostat přes dvoutisícovou hranici, představuje výjezd lanovkou pod vrchol Chopku (2024 m n. m.) v hlavním hřebeni Nízkých Tater. Od horní stanice je to na nejvyšší nízkotatranský kopec, Ďumbier (2043 m n. m.), po hřebenovce asi dvě hodiny pochodu. Kruhový výhled obsáhne všechna pohoří severního a středního Slovenska.
Turistickou nabídku Liptova obohacují velké termální komplexy – ty se hodí pro variantu zhoršeného počasí (případně i za sluníčka, pro „odložení“ manželky a dětí). Jeden z největších akvaparků na Slovensku, Tatralandia, se nachází kousek za Liptovským Mikulášem a chlubí se částečně slanou vodou. Ne o moc dál najdete další velké termální koupaliště, akvapark Bešeňová. Zdejší termální voda dělá dobře především pohybovému ústrojí, děti se vydovádí na tobogánu nebo při plážovém volejbalu.
Zatoužíte-li po troše kultury, nabízí se návštěva jediné lokality zapsané na seznamu UNESCO v této části Slovenska, a tou je osada Vlkolínec. Nenechte se odradit nepěkným vzhledem města Ružomberok, kterým cestou do Vlkolínce musíte projet; brzy spatříte jedinečný celek původních lidových staveb, vesměs z 18. a 19. století. Mezi roubenými stavbami najdete i hezkou studnu, na hřbitově pak kamenné i litinové kříže.

Zdroj: https://life.ihned.cz/cestovani/c1-61850580-vylety-do-hor-termaly-unesco-slovensky-liptov-je-dobrou-volbou-pro-pestrou-letni-dovolenou

Zimní boty, sportovní obuv a značkové oblečení HI-TEC.

Snowboard, kiteboard, snowboardy a kity.

Agentura PPC MAX - SEO optimalizace a PPC reklama

Kvalitní snowboard shop!

Sportovní outlet, výprodej, slevy oblečení.

Wakeboard, snowboard a kiteboard.

Dovolená a ubytování Chorvatsko.