Výrobci lyží zastavili propad prodejů. Drží se hlavně díky doplňkům a novým modelům

08.02.2013 18:24

Lyžařská sezona právě vrcholí a mistrovství světa v rakouském Schladmingu přitahuje širokou pozornost. Největší výrobce lyží ale žádná zázračná sezona netěší. Produkci musel omezit i český Sporten. Není tak zle. Po letech propadu prodej lyží a lyžařského vybavení nyní alespoň stagnuje. Spásu hledají výrobci lyží v nových trendech v lyžování a především v doplňkovém zboží. Nyní se ročně se na celém světě prodá okolo 3,3 milionu párů lyží, před deseti lety to bylo ještě osm milionu párů.
Aby se výrobci lyží vyrovnali s propadem trhu, mnohem víc se zaměřují na doplňkové zboží. "Dnes prodáváme mnohem víc lyžařských bot než lyží. Ty skoro nestíháme dodávat," říká pro list Oesterreichische Nachrichten Franz Föttinger, šéf Fischeru a mluvčí rakouského lyžařského průmyslu. Podobnou cestou se vydal také Atomic, kromě lyží posílil výrobu helem a lyžařských brýlí. "Nyní od nás dostanou lyžaři kompletní balíček. To funguje dobře," říká šéf Atomicu Wolfgang Mayrhofer.
Silný dopad na prodejní čísla lyží mají i lyžařské půjčovny, které v posledních latech velmi posílily. "Více než polovina prodeje putuje právě do půjčoven," doplnil Föttinger. Na druhou stranu lidé zároveň díky dobré nabídce v půjčovnách nekupují tolik vlastní lyže.  Krize dopadá i na sport. Češi za něj utrácejí méně. Je to nejtěžší rok, říká šéf Hervisu v Česku.
Zatímco prodeje sjezdových lyží stagnují, v posledních dvou letech výrazně stoupá zájem o lyže na skitouring. Podle Föttingera roste tento trh v celé Evropě každým rokem o deset až 15 procent. Do výroby lyží na skitouring se proto zapojují i další výrobci. "Právě jsme s tím také začali," uvedl pro list Witschaftsblatt šéf Headu Bob Koch s tím, že právě v nových oblastech se dá růst.  Jak píše rakouský magazín Format, co jsou ve formuli 1 Red Bull a Ferrari, to je v lyžování Atomic a Head. Většina lyžařských hvězd má smlouvu s těmito značkami, které mezi sebou ostře soupeří.

Zimní boty, sportovní obuv a značkové oblečení HI-TEC.

Snowboard, kiteboard, snowboardy a kity.

Agentura PPC MAX - SEO optimalizace a PPC reklama

Kvalitní snowboard shop!

Sportovní outlet, výprodej, slevy oblečení.

Wakeboard, snowboard a kiteboard.

Dovolená a ubytování Chorvatsko.